07 Şubat 2016 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jandarma sivilleşiyor mu?
03 Ekim 2012 Çarşamba 20:03

Jandarma sivilleşiyor mu?

AK Parti'nin son kongresinde yayımladığı "manifesto"daki ayrıntıalra göre Jandarma'nı sivilleşeceği maddesi de yer alıyor

"AK Parti 2023 Siyasi Vizyonu"' kitapçığında Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi de yer aldı.

 

AK Parti, son kongrede programını da güncelledi. 2023 Vizyon Belgesi olarak anılan yeni programda, önümüzdeki 11 yıllık sürece ilişkin önemli hedefler yer aldı.

 

63 maddelik bir bildiri halinde duyurulan yeni programa göre, önümüzdeki süreçte yapılması öngörülen düzenlemelerden birisi de Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi.

 

Haber7'nin haberine göre, uzun süredir gündemde olan projeyle, mevcut haliyle hem Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde yer alan hem de İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan Jandarmanın artık sadece bakanlığa tabi olarak, sivilleşmesi ön görülüyor.

 

Üzerinde çalışılan tasarıya göre 'Jandarma Genel Komutanlığı' yerine 'Jandarma Genel Müdürlüğü' gelecek. Atama, terfi ve disiplin işlemlerinde tek yetkili de bakanlık olacak.

 

Ayrıca Jandarma ile polisin görev ve yetki alanları birbirinden ayrılacak. Jandarma daha kırsalda görev yaparken belli başlı konularda yetkili olacak. Ancak bu konuda henüz net bir açıklama yapılmış değil.

 

YORUMLAR
Sivilleşme
Uzman Jandarma
Jandarma personeli; yeri geldiğinde bir piyade askeri gibi savaşırken; yeri geldiğinde ise bir emniyet mensubu gibi adli işini yapar. Bunlara mülki hizmetler ve açılımını daha kimsenin yapamadığı DİĞER GÖREVLERİ ise cabası... Bu yüzden herkes konuştuğunu bilsin ve ona göre yorum yapsın. Tabi ki her Jandarma personeli gibi ben de sivilleşmeden yanayım. Hatta bize göre bir an önce hayata geçirilmeli ama ha deyince de olmuyor işte.
23 Aralık 2012 Pazar 23:20
Jandarma Polise dönüşsün
VATNDAŞ
JANDARMA NEYMİŞ KOLLUK KUVVVETİ İŞTE POLİSE DÖNÜŞSÜN TEM EMNİYET KUVVETİ OLSUN AYRIM OLMASIN GÜVENLİK İŞLERİ KOORDİNELİ DAHA BAŞARILI OLUR JANDARMALAR EMNİYETE BAĞLANSIN TOPLU OLARAK ÇALIŞSINLAR GÖREV YERLERİNDE VE EN KISA ZAMANDA OLMASI GEREKİR JANDARMA DEVLETE YÜK HER HALİYLE POLİSE BAĞLANIRSA BÜTÜN ÜLKE ÜZERİNDEKİ YÜK KALKMIŞ OLACAKTIR.
18 Kasım 2012 Pazar 01:18
SİVİLLEŞME
ŞULE ERASLAN
ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR BİR AN ÖNCE JANDARMA İÇİŞLERİNE BAGLANMALI ZAMAN İÇİNDE POLİS- JANDARMA AYRIMINI KALDIRILIP TEK GÜVENLİK BİRİMİ ADI ALTINDA POLİS OLMALI
11 Kasım 2012 Pazar 17:06
Rehber Tv ;Günün Çizgisi

ÜYE İŞLEMLERİ
TAZİYE MESAJLARI
MEDYA KRİTİK
MEDYADAN ALINTI
BİYOGRAFİ